Nejlepší místo pro život v ČR?

První minuty a hodiny roku 2019 nás s Anďou zastihl (tak jako již po několikaté) v diskuzi o tom, kam budou směřovat naše budoucí kroky z hlediska bydlení. Věk mezi 25-35 je přesně to období, ve kterém člověka čeká hodně podobných rozhodnutí. Na druhou stranu mi přijde, že velká část lidí to prostě neřeší – často tak nějak automaticky zůstanou ve městě, kde dělali VŠ – najdou si tam práci, hypotéku a je to.

Pro mě je ale místo, kde trávím většinu svého času, do života poměrně zásadní. Život je třeba prožít, ne přežít.  To samozřejmě nic nemění na tom, že aktuální stav je přesně takový, jaký jsem popsal v prvním odstavci – nyní bydlíme v Brně, kde jsem dělal VŠ. Nicméně letos bude Anďa končit medicínu, a naše fixovanost k Brnu tím pomine. Z hlediska výkonu práce jsem snad flexibilní, takže nás čeká zajímavé rozhodnutí. Vtipné je, že v době kdy toto píšu, tak nepočítám s tím, že bychom v Brně dlouhodobě zůstali – ale je možné, že to Brno z hlediska “analýzy” i životního rozhodnutí nakonec vyhraje… necháme se překvapit.

_MG_7874-a

Rád se na toto téma s lidmi bavím. Tyto myšlenky jsem se rozhodl dát na papír ze dvou důvodů:

 1. Přijde mi zajímavé mít sepsané, jak jsem o tomto tématu smýšlel ve 28 letech. To, kde budeme žít, přímo ovlivní životy našich dětí a rád si to přečtu za 10, 20 let a třeba to bude zajímavé i pro ně. Pokud bych si neuvědomoval, že tím můžu ovlivnit právě ostatní, dost možná bych už teď hledal pozemek mimo město, kde by byla ložnice i hlavní obývací místnost orientovaná do lesa a mně bylo dobře. Nicméně to by právě bylo vykoupené mnoha dalšími negativy, ať už je to čas strávený dojížděním nebo odtržení od společenského života :)
 2. Dívám se na to z více úhlů pohledu (asi až moc komplikovaně, ale baví mě to), a myslím že to může být zajímavé i pro jiné lidi, kteří to řeší, ale nedívají se na to třeba tak komplexně.

Musím podotknout, že následující analýza je silně subjektivně zkreslená mým pohledem na svět. Tomu odpovídá jak původní výběr míst pro život, tak i výběr faktorů, které v analýze zohledňuji. Nicméně kdokoliv by rámec chtěl využít, může dát nerelevantním faktorům nulové váhy… (věřím, že podmínky pro MTB nebo převažující politická orientace v regionu nejsou důležité pro každého :)).

Jaká místa zvažujeme?

 • Vysočina – konkrétně Žďár nebo Nové Město na Moravě
 • Brno
 • Širší okolí Brna (směr Kuřim a Tišnov)
 • Liberec & okolí

Jaké faktory volbu místa ovlivňují?

 • příroda & životní prostředí
 • rodina (vzdálenost od nejbližší rodiny)
 • sportovní možnosti (běh, MTB, silniční cyklistika, lyžování, turistika, skialpy)
 • pracovní příležitosti
 • dopravní dostupnost
 • životní úroveň v region
 • fungující samospráva, převažující politická orientace v region, možnost zapojení se do občanského života
 • kvalita kulturního života
 • dostupnost kvalitního vzdělání
 • kvalita života z pohledu výchovy dětí
 • dostupnost služeb (rekreace, vzdělávání, gastronomie atd.)
 • společenské vazby: známosti, přátelé, širší rodina
 • společenské vazby: sportovní komunita

Výsledky

Jak jsem se tedy dobral k rozuzlení této situace? Vytvořil jsem jednoduchou analýzu, ve kterém jsem každému faktoru přiřadil hodnotu od 0-10, přičemž v některých případech jsem ještě použil dodatečné multiplikátory, které rodině či přírodě daly větší váhu.

2019-02-23 11_10_28-Analýza_ Nejlepší místo pro život_ by Vojtech Boril - Infogram

Výsledky jsou celkem zajímavé. Na prvním místě (v lednu 2019) mám shodně se 118,5 body Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě. Ač se v detailech liší, tak to dopadlo remízou. Naopak překvapivě propadlo okolí Brna (směr Kuřim, kde se nám líbí) a Innsbruck, který jsem do analýzy zařadil jen ze zajímavosti vyklidil přední pozici. To je dáno především váhou pro rodinu, která se za poslední roky zvýšila.

Tak uvidíme, co budu psát za rok v článku 2019/2020… Na konci dne je stejně nejdůležitejší, s kým a jak žijete, ne kde. Zároveň je ale třeba nezapomínat na to, že to “kde” může významně ovlivnit to “jak”.

IMG_1173

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: